1 Haziran 2009 Pazartesi
- Anneciiim, bu abinin yengi neden kaya olmuş?

- Allah öyle yaratmış annem.. Bizi beyaz renkte yaratmış, onu da siyah ama bu onun kötü veya çirkin olduğunu göstermez..

- Hii.. Ama anne, çok çukatala yemiş, ondan öyle olmuş bu.. Çukatala kaya yapmiş onu..Ben bu noktada koptum.. Dakikalarca güldüm.. Hele Yusufcuğun Kenyalı çocuğa dönüp de "Abi yüzünü yıkaysan geçey.." dediği an, resmen gülmemin krize döndüğü andı :))Dört gündür bu sene yine muhteşem geçen Türkçe Olimpiyatıyla hemhal durumdayım.. Geçen sene televizyondan final gecesini izlerken en büyük duam, o heyecanı ve coşkuyu canlı canlı yerinde yaşamaktı.. Bu sene duam kabul oldu çok şükür.. Perşembe ve Cuma günü Kızılcahamam'daydık. Hem olimpiyatın açılışına katıldık hem de gün boyunca dünyanın dört bir yanından gelen ve Türkçe konuşan, Türkçenin ve Türk kültürünün çeşitli alanlarında yarışan öğrencilerle sohbet etme, onları daha yakından tanıma fırsatı bulduk..


O gün Şili'den gelen bir öğrencinin, kendisine sorduğum "Neden Türkçe öğreniyorsun?" sorusuna verdiği cevap hala kulaklarımda.. "Türk arkadaşım çok iyi.. En iyi arkadaşım Türk, ondan.."


Cumartesi ve Pazarı da Altınpark'ta, olimpiyatın Kültür Şöleni kısmında değerlendirdik.. Katılımcı 115 ülke ayrı ayrı stand açmıştı orada, kültürlerini, ülkelerinden getirdikleri güzellikleri sergiliyorlardı orada.. Mahşeri bir kalabalık vardı.. İlk gün sabah giremedik, öğlen tekrar gittiğimizde girebildik ancak içeri.. Yine de pek çok standa önündeki kalabalıktan dolayı uğrayamadık bile..


Türk halkının bu olimpiyatı bu kadar sahiplenmesi, bu kadar önemsemesi ne kadar hoşuma gitti anlatamam.. Mersin'den, Isparta'dan, Kastamonu'dan ve daha birçok ilden otobüsler dolusu insan gelmişti fuar alanına.. Kimbilir benim şahit olmadığım daha neler vardı..


Hala güzellikleri "güzellik" olarak görebilen insanların var olması ne güzel..
Böyle göremeyenlere de Allah iz'an ve sağduyu versin, ne diyeyim..


Şimdi sırada çektiğim onca fotoğrafı düzenlemek ve birazını da buraya eklemek var tabii.. Bir de final gecesini beklemek.. Bakalım bu seneki favorilerim derece alacak mı?


Haa, unutmadan.. Kırgız grubunun oynadığı Kolbastı'yı izlemeyen varsa çok şey kaybetmiştir, biline :))

7 yorum:

uçan talhanın annesi dedi ki...

ben de küçükken zencilerin arkasından yüzünü yıka da temiz olsun diye bağırırdım :(((( Allah'tan Türkçe bilenleri yoktu.
yalnız Yusufcuğun mantığına bayıldım. çok çikolata yemiş :DDDD
Kuaybecim özlettin kendini ve yusuf paşamızı...
Türkçe olimpiyatlarına ben de gitmeyi çok istedim ama bu sene de olmayacak malesef :(((

uragan dedi ki...

Başka konularda ne dersek diyelim, Türkçenin dünyada konuşulan bir dile dönüştürülmesi çok büyük bir hizmettir ve takdire şayandır, Allah emeği geçenlerden razı olsun.
*
ben kaçırdım youtube'dan izleyecez kolbastıyı artık.
*
çok çukuyata yesem ben de olurmuyum öyle öyle kaya :))

firdevs dedi ki...

ay yusuf'u esmer vatandasin kucaginda gorunce , ahanda kuaybe amerika'ya gitmis bu vatandasta kuaybenin zenci gonsusu didim :)))) tabii arkadaki yaziyi gorunce gercegi anladim :p

KelebekGibi dedi ki...

Ben izleyemedim yaa dün müydü :S Kizimin dogumgünü partisi falan derken öyle gecti bizim birkac gün.
Ne kadar güzel canli canli orada izlemek.Bende yabancilarin türkce konusmasini cok seviyorum o hafif degisik bir aksan oluyorya o hosuma gidiyor :)
Yusuf'un Kenyali hakkindaki laflari cok sevimli :D
Sevgiler

zehra dedi ki...

yusufcuk super gene masallah:))
bu arada kolbastıyı bende cok sevmıstım

Adsız dedi ki...

Ben de çok mutlu oldum Türk olimpiyatlarını ilk duyduğumda. Güzel bir şeyler yapılıyor bazı insanlar tarafından, birleştirici faaliyetler. Ama bir kısım insan önyargılarının esiri olmuş, onlar için yapacak bir şey yok.

muko dedi ki...

Çok isterdim bede canlı canlı seyretmeyi,ne güzel şanslısınız o konuda....

Bu yıl tv kanallarında da rağbet var şimdiye kadar ben pek görmedim şimdi nereyi açsam tabiri caizse karşıma çıkıyorlar,bu da çok iyi bence.

Yusufcuğa bittim ben yahu ,maşallah...